apkabinimasPALAIKOMASIS KONSULTAVIMAS PSICHOLOGINIŲ KRIZIŲ METU
Psichologinės krizės ištinka po sukrečiančių gyvenimo įvykių (netekčių, nelaimių, išsiskyrimų, ligų ir pan.). Jos paprastai trunka 6-8 savaites ir būna ypatingai sunkiai emociškai ištveriamos. Vargina didžiulė įtampa, baimės, nerimas, pasimetimas, jausmas, kad “tuoj išprotėsiu”, būna minčių apie savižudybę, sutrinka miegas ir apetitas. Krizių metu svarbu gauti psichologinę pagalbą, kad būtų galima kuo greičiau grįžti į įprastą gyvenimą. Neįveiktos krizės gali pereiti į kitus psichikos sutrikimus, pvz., PTSS (potrauminio streso sutrikimą), depresiją, generalizuotą nerimo sutrikimą, priklausomybes ir kt.

Krizių psichologinis konsultavimas trunka iki 2 mėnesių. Reikalingos mažiausiai dvi konsultacijos per savaitę. Idealu, jei į pirmąją konsultaciją atvyksta ir artimieji.

 

 

spalvosATSKLEIDŽIAMASIS KONSULTAVIMAS ASMENINIAM AUGIMUI
Šios konsultacijos rekomenduojamas, kai jaučiama vidinė įtampa, susivaržymas, varginantis nepasitikėjimas savimi, jausmas, kad „emocijos valdo mane, o ne aš jas“. Taip pat, jei ypatingai sunkiai išgyvenamos nesėkmės, skausmingai paveikia kritika, vargina vienatvė, mintys apie gyvenimo prasmę. Tokie sunkumai varžo ir neleidžia mėgautis gyvenimu. Dėl jų kenčia ne tik pats žmogus, bet ir jo artimieji.

Atskleidžiamasis konsultavimas padeda ne tik lengviau išgyventi sunkumus, bet ir jais „pasinaudoti“ siekiant asmeninio keitimosi ir psichologinio augimo. Susitikimų metu analizuojamos emociškai sunkios situacijos, mėginama ieškoti išeičių ir priežasčių, nulėmusių vienokį ar kitokį reagavimą. Kalbamasi ne tik apie dabarties problemas, dažnai prisimenama ir praeitis, vaikystės patirtys.

Paprastai toks „darbas su savimi“ būna ilgalaikis – trunka mažiausiai pusmetį. Svarbus yra susitikimų reguliarumas, dažniausiai susitinkama kartą per savaitę.

 

 

 

sketisKONSULTAVIMAS DĖL NUOTAIKOS PRISLĖGTUMO, UŽSITĘSUSIO LIŪDESIO IR DEPRESIJOS
Šios konsultacijos reikalingos, jei vargina liūdna nuotaika, abejingumas veikloms, kurios anksčiau teikdavo pasitenkinimą, žemas savęs vertinimas, kaltės ir būgštavimo jausmai, noras atsiriboti nuo žmonių, darbų ir įsipareigojimų. Kartu su šiais sunkumais gali būti nerimo ar panikos priepuoliai. Neretai sutrinka miegas – vargina nemiga, ankstyvas atsibudimas ryte arba didelis mieguistumas dienos metu. Jaučiamas nuolatinis nuovargis. Taip pat gali sumažėti apetitas, susilpnėti lytinis potraukis.

Konsultacijų pobūdis ir trukmė priklauso nuo būklės – jei simptomai nėra stipriai išreikšti, paprastai užtenka susitikti 1 kartą per savaitę, o savijauta pagerėja po keleto savaičių ar mėnesių. Tačiau net ir pasijutus geriau, konsultacijas reikėtų tęsti bent pusmetį, kad neįvyktų atkrytis. Sunkesniais atvejais psichologines konsultacijas (kartais ir 2 kartus per savaitę) reikia derinti su medikamentiniu gydymu, o gydymąsi tęsti mažiausiai metus.

 

 

baimeKONSULTAVIMAS DĖL BAIMIŲ IR NERIMO
Baimė yra natūrali ir reikalinga emocija – ji padeda mums apsisaugoti ir išvengti pavojų. Problema atsiranda tuomet, kai baimės tampa pernelyg stiprios (vad. fobijomis), kyla nepavojingose situacijose ir ima varžyti gyvenimą.

Nerimas nuo baimės skiriasi tuo, kad paprastai neturi aiškaus objekto. Jaučiamas jaudulys, stiprios kūno reakcijos (drebulys, silpnumas, prakaitavimas, galvos svaigimas, širdies plakimas ir t.t.), būna nerimastingų minčių (pvz., kad „susirgsiu“; „atsitiks nelaimė“ ir pan.).

Nerimas gali būti toks stiprus, kad kyla panikos atakos/ priepuoliai – jaučiamas stiprus širdies plakimas, dusulys, svaigimas, nerealumo jausmas, būna mirties ar „išprotėjimo“ baimė. Stiprios nerimo reakcijos ir panikos atakos apsunkina gyvenimą, verčia vengti įtampą keliančių situacijų, pablogina santykius ir darbingumą.

Konsultacijos dėl baimių ir nerimo gali užtrukti keletą mėnesių ir ilgiau, priklausomai nuo sunkumą keliančių priežasčių. Jei simptomai stipriai išreikšti, konsultacijas reikia derinti su medikamentiniu gydymu.

 

 

veidasBEPP – TRUMPALAIKĖ EKLEKTINĖ POTRAUMINIO STRESO TERAPIJA
BEPP taikoma asmenims, patyrusiems sukrečiančias psichologines traumas ir kenčiantiems potrauminio streso sutrikimo (PTSS) simptomus. Ši terapija rekomenduojama, jei vargina nevalingi traumuojančios situacijos prisiminimai, emocinis “sustingimas”, nebegalėjimas jausti pasitenkinimo, nuolatinis dirglumas ir įtampa, atsiribojimas nuo žmonių, traumą primenančių situacijų vengimas, košmariški sapnai, nemiga. Kartu su šiais simptomais dažnai būna ir nerimas bei depresija, gali kilti minčių apie savižudybę. PTSS pasireiškia nuo sukrečiančio įvykio praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams ir gali varginti daugelį metų.

BEPP terapijos trukmė – 16 susitikimų (1 kartą per savaitę). Terapija susideda iš keleto etapų: paaiškinimo apie sutrikimą ir gydymą, sąlyčio su trauma, traumuojančios patirties įprasminimo ir atsisveikinimo su trauma. Prieš pradedant taikyti BEPP būtina atlikti tinkamumo šiai terapijai įvertinimą – tam skiriami 2-3 susitikimai.

 

 

kryzkele

PAGALBA GYVENIMO KRYŽKELĖSE
Dažnai psichologinės pagalbos prireikia svarbiais gyvenimo etapais, pvz., kai sunku apsispręsti dėl profesijos, galvojant apie darbo keitimą, išgyvenant skyrybų procesą, planuojant šeimos gyvenimą ir pan. Konsultacijų metu galima ramiai apsvarstyti visas alternatyvas, išsipasakoti, sulaukti nešališkų reakcijų. Svarbu žinoti, jog psichologas nesuteiks konkrečių nurodymų, kaip teisingiau elgtis sudėtingoje situacijoje, bet padės susiorientuoti jausmuose ir noruose, suvokti galimas netektis bei naujas galimybes. O toks geresnis situacijos, norų bei jausmų supratimas leidžia lengviau priimti atsakingus gyvenimo sprendimus.

Konsultacijų trukmė priklauso nuo klausimo bei problemos – kuo siauresnis klausimas ir kuo mažiau užsitęsusi problema, tuo mažesnis ir susitikimų skaičius. Kartais užtenka 1-3 susitikimų, dažniau prireikia 10-12, o dalis klientų nusprendžia konsultacijas tęsti ir toliau, siekdami gilesnio savęs pažinimo ar norėdami tolimesnio emocinio palaikymo.

 

 

meileKONSULTACIJOS DĖL TARPASMENINIŲ SANTYKIŲ
Šios konsultacijos reikalingos tuomet, kai vargina konfliktai, nesutarimai su artimaisiais, draugais, bendradarbiais ir kitais reikšmingais žmonėmis. Konsultacijų metu analizuojamos konkrečios nesutarimų situacijos, ieškoma sprendimų. Tokia santykių analizė yra puikus būdas geriau pažinti save bei kitus, atrasti naujų reagavimo būdų, keisti požiūrį.

Konsultacijos dėl tarpasmeninių santykių gali būti individualios arba atvykstant visiems konfliktinėje situacijoje esantiems žmonėms. Susitikimai dažniausiai vyksta kartą per savaitę. Konsultacijų trukmė priklauso nuo sunkumų pobūdžio ir kliento tikslų. Kartais užtenka keleto susitikimų, bet dažniausiai sprendimų ir santykių pagerėjimo siekiama keletą mėnesių.

 
Nuotraukos iš www.streetartutopia.com ir www.wix.com